25 maja 1948 roku z wyroku komunistycznych władz, został strony w więzieniu na Rakowieckiej rotmistrz Witold Pilecki.
Tego dnia co roku muzeum organizuje uroczystości, aby kolejnym pokoleniem przybliżać postać niezłomnego i mężnego człowieka. Życie Pileckiego mogłoby posłużyć za scenariusz do wielu filmów. Ochotnik do Auschwitz przenika do obozu, aby utworzyć tam ruch oporu. Po wykonaniu misji ucieka. Bierze udział w Powstaniu Warszawskim. Dostaje się do oflagu. Wraca do kraju i zostaje aresztowany, osądzony i stracony. Jest przykładem bohatera, na którym komunistyczne władze dokonały sądowego mordu.
Uroczystości 25 maja 2021r.
Hołd na Rakowieckiej dla rtm. Witolda Pileckiego
25 maja 2021 r. w godz. 9.00-17.00 wiele grup z całej Polski złożyło kwiaty i zapaliło znicze pod Ścianą Śmierci w hołdzie rtm. Witoldowi Pileckiemu w 73 rocznicę jego śmierci.
Podczas uroczystości wieczornych wystąpił zespół Forteca z muzyczną opowieścią o Rotmistrzu „Walka trwa”. Następnie w godzinę śmierci wszyscy udali się pod tonącą w kwiatach ścianę śmierci. O 21:30 padł strzał licznie zgromadzone sztandary pochyliły się, a za nimi tłum pochylił swoje głowy. Tak oddaliśmy hołd najdzielniejszemu z dzielnych
Na uroczystość dział edukacji przygotował film o postaci rtm Witolda Pileckieg
Uroczystości 25 maja 2020
W czasie pandemii w nielicznym gronie złożyliśmy kwiaty i zawaliliśmy znicze pod ścianą śmierci.