Historia ożyła na ulicach Warszawy. Zobacz, jak wyglądała wyjątkowa wędrówka śladami rotmistrza i dołącz do kolejnych spacerów.
Jak wyglądała cela rotmistrza Pileckiego w więzieniu na Rakowieckiej? W którym miejscu stolicy rotmistrz walczył w czasie Powstania Warszawskiego? Gdzie znajduje się kamienica, w której został zatrzymany przez UB? Te i wiele innych ciekawych faktów z życia rotmistrza poznali uczestnicy spaceru historycznego, organizowanego przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Spacer, który poprowadziła przewodniczka naszego muzeum, Lidia Ujazdowska, rozpoczął się w dawnym więzieniu na Rakowieckiej. Uczestnicy mogli zobaczyć m.in. Pawilon X i celę, w której był więziony rotmistrz. Spacerowicze poznali też inne miejsca stolicy związane z działalnością Witolda Pileckiego. Mamy pewność, że w tych miejscach był, działał, walczył. W czasie spaceru razem dotarliśmy do dawnego sądu wojskowego, w którym toczył się pokazowy proces rotmistrza. Zobaczyliśmy miejsca, w których walczył w czasie Powstania Warszawskiego, obelisk upamiętniający zgrupowanie „Chrobry II”, gdzie dowodził jednym z oddziałów. Spacer zakończyliśmy w symbolicznym miejscu – przed kamienicą na ulicy Pańskiej 85. To tu w jednym z mieszkań Pileckiego zatrzymało UB.
– Rotmistrz Pilecki jest mi bardzo bliski. Zafascynowałam się tą postacią. Śladami Witolda Pileckiego podążam nie tylko w Warszawie. Właśnie wracam z Ostrowi Mazowieckiej, gdzie mieszkała jego żona. Spacer był przyjemny i pouczający. Bardzo za niego dziękuje – mówiła jedna z uczestniczek, która na to wydarzenie przyjechała z Gdańska.
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział, zaangażowanie i wiele ciekawych pytań kierowanych do naszej przewodniczki. Już teraz zapraszamy na kolejne letnie spacery historyczne.
Nasi przewodnicy przygotowali w tym roku dwa letnie spacery historyczne. Druga propozycja, to zwiedzanie Powązek Wojskowych. Z przewodnikiem można odwiedzić kwatery bohaterów walki o wolną i niepodległą Polskę m.in. żołnierzy Wojska Polskiego, AK i WiN-u. Uczestnicy zobaczą kwaterę „Ł” czyli tak zwaną „Łączkę” – miejsce zbiorowego pochówku pomordowanych przez bezpiekę. Dotrą też do kwatery zgrupowań i batalionów walczących w Powstaniu Warszawskim m.in. batalionu „Zośka”. Prowadząca spacer Eliza Pelc, przewodnik Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz pracownik IPN, pokaże spacerowiczom m.in. symboliczny grób gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” oraz groby generałów Stanisława Sosabowskiego, Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka”, Janusza Brochwicz-Lewińskiego „Gryfa” czy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.
Wycieczka z przewodnikiem jest bezpłatna. By wziąć w niej udział należy się zgłosić drogą mailowa na adres: zwiedzanie@muzeumrakowiecka37.pl. W treści maila prosimy podać godzinę oraz imię i nazwisko uczestników, a także numer telefonu do ewentualnego kontaktu przed spacerem. Liczba miejsc jest ograniczona. Spacery trwają około 2 godzin.