Do 10 sierpnia możesz wskazać osoby, organizacje społeczne i instytucje, które aktywnie upamiętniają dziedzictwo Kresów Wschodnich w kraju oraz poza jego granicami. Wyróżni je Instytut Pamięci Narodowej.
„Semper Fidelis” to wyróżnienie, które Instytut Pamięci Narodowej przyznaje od 2019 roku. Honorowane są nim osoby, instytucje i organizacje społeczne, które aktywnie działają na rzecz upamiętnienia dziedzictwa polskich Kresów Wschodnich. Warunkiem przyznania nagrody jest także to, by działalność publiczna nagradzanych była zbieżna z ustawowymi celami IPN.
Wśród laureatów ubiegłorocznej edycji znaleźli się m.in. Marta Axentowicz-Bohosiewicz, założycielka Fundacji Ormiańskiej, która skupia polskich Ormian, kultywuje ich tradycję i historię związaną z polskimi Kresami Wschodnimi; Mirosław Gajewski, historyk, muzealnik, samorządowiec, który bada m.in. działalność Armii Krajowej na terenie Wileńszczyzny. Nagrodzona została także organizacja społeczna – Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej w Olsztynie. Towarzystwo popularyzuje kulturę, historię, tradycję Wilna i Ziemi Wileńskiej w Polsce, a także udziela materialnego wsparcia Polakom na Wileńszczyźnie.
Kapituła nagrody może wyłonić do pięciu laureatów i przyznać jedną nagrodę pośmiertną. Kandydatury do nagrody„Semper Fidelis” można przesyłać Instytutowi Pamięci Narodowej za pośrednictwem formularza on-line dostępnego na stronie Instytutu. IPN czeka na zgłoszenia do 10 sierpnia.
Więcej informacji o nagrodzie i jej laureatach można znaleźć na stronie IPN: https://ipn.gov.pl/pl/o-ipn/nagrody-i-odznaczenia-ipn/nagroda-semper-fidelis