Zapraszamy na wyjątkowy koncert kameralny fragmentów Oratorium o rtm. Witoldzie Pileckim „Tak musiało być” oraz premierę albumu CD. Koncert w świetlicy dawnej ubeckiej katowni będzie nietypowy i przeplatany rozmową z kompozytorem Hubertem Kowalskim, którą poprowadzi Jarosław Wróblewski, badacz życia Rotmistrza. Nie zabraknie pytań o historyczne inspiracje przełożone na dźwięki czy obecność ochotnika do Auschwitz w życiu kompozytora.
Koncert w świetlicy dawnej ubeckiej katowni będzie nietypowy i przeplatany rozmową z kompozytorem Hubertem Kowalskim, którą poprowadzi Jarosław Wróblewski, badacz życia Rotmistrza. Nie zabraknie pytań o historyczne inspiracje przełożone na dźwięki czy obecność ochotnika do Auschwitz w życiu kompozytora.
BRAK WOLNYCH MIEJSC
Uczestnictwo w wydarzeniu możliwe jest wyłącznie po wcześniejszym potwierdzeniu ze strony Muzeum.
„Tak musiało być. Oratorium o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim” zawiera sześć części – muzycznych obrazów z życia Rotmistrza, poprzedzone Prologiem i zakończone Epilogiem. Tytuł został zaczerpnięty od słów Marii Pileckiej, której córka powiedziała o odnalezieniu protokołu wykonania wyroku śmierci na Witoldzie Pileckim. Każda z części Oratorium opisuje inny fragment życia Rotmistrza: okres wileński, życie w majątku Sukurcze, walkę podczas II wojny światowej, pobyt w KL Auschwitz, komunistyczne uwięzienie czy śmierć w ubeckim więzieniu na Rakowieckiej. Jest to szczególna podróż śladami życia wyjątkowej osoby, romantycznej i walecznej, pełna emocji, ciszy i wzruszenia.
Zapraszamy do przeżycia tych chwil wspólnie z nami.
Oratorium powstało z inspiracji Fundacja Projekt Patriotyzm dla upamiętnienia 75. rocznicy śmierci Witolda Pileckiego. Każdy z uczestników tego wydarzenia otrzyma album CD, który powstał dzięki wsparciu darczyńcy – Fundacji Totalizatora Sportowego.
Wydarzenie objęte jest Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy.
Patronat Honorowy: Kancelaria Prezydenta RP
Organizator: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL | Instytut Pamięci Narodowej
Patroni medialni: Radio Warszawa | Gazeta Polska Codziennie |Telewizja Republika | portal Przystanek Historia IPN