Muzeum na Rakowieckiej jest miejscem o wyjątkowych walorach edukacyjnych i wychowawczych. Opowiada jednak trudną i skomplikowaną powojenną historię Polski. Dlatego do tej opowieści należy się odpowiednio przygotować, a zwłaszcza należy do niej przygotować młodzież, aby wizyta w Muzeum była dla niej wartościowa. W związku z tym oddajemy w Państwa ręce krótki przewodnik dotyczący przygotowania młodzieży do wizyty w naszym Muzeum, a także jej samego przebiegu i podsumowania. Znajdą w nim Państwo praktyczne wskazówki oraz podstawowe informacje dotyczące Muzeum oraz jego unikatowej siedziby – dawnego więzienia mokotowskiego.
Zachęcamy do zapoznania się z przewodnikiem, który można bezpłatnie pobrać oraz do kontaktu i wizyty w Muzeum. Serdecznie zapraszamy!
Przedstawiamy nową ofertę edukacyjną dla szkół. Proponujemy udział w tematycznych lekcjach interdyscyplinarnych, które odbywać się będą w przestrzeni Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL na Rakowieckiej z wykorzystaniem obecnie istniejącej ekspozycji.
Zajęcia, dostosowując przekazywane treści do możliwości percepcji młodego człowieka, są skierowane do różnych grup wiekowych dzieci i młodzieży. Podczas zajęć wykorzystujemy różne metody aktywności, tak aby zainteresować uczniów omawianą tematyką.
Proponowane zajęcia uwzględniają obowiązującą podstawę programową przedmiotów nauczania, takich jak: historia, język polski czy wiedza o społeczeństwie. Staramy się jednak pogłębiać niektóre treści chcąc zaciekawić i zainspirować uczniów do samodzielnych poszukiwań.
Zajęcia trwają od 1 do 1,5 godz. Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00. Ostatnie zajęcia zaczynają się o godz. 14.30. Grupy szkolne mogą liczyć do 25 osób. Zajęcia są bezpłatne.
Zapisy: edukacja@muzeumrakowiecka37.pl
Podczas proponowanych zajęć uczestnicy dowiedzą się, jaką wiedzę można czerpać z odnalezionych artefaktów, na czym skupiają się archeolodzy podczas badań wykopaliskowych oraz w jaki…
Podczas zajęć uczniowie poznają życiorysy osób osadzonych na Rakowieckiej i ich nieoczywiste biografie, dramatyczne przeżycia w mokotowskim więzieniu, ale także metody śledcze oraz sposób funkcjonowania…
Zajęcia skierowane przede wszystkim do uczniów szkół ponadpodstawowych mają na celu, poprzez biografie więźniów osadzonych w mokotowskim więzieniu, przedstawienie ich życiorysów – od walki…
Podczas proponowanych zajęć uczniowie będą mogli dowiedzieć się o sytuacji kobiet przetrzymywanych w murach mokotowskiego więzienia w okresie stalinowskim, jakie były warunki ich…
Od wieków ludzkość starała się opracować system, dzięki któremu możliwe będzie porozumiewanie się na odległość. Jednym z rozwiązań, które miały to ułatwić był, opracowany przez amerykańskiego…
Celem proponowanych zajęć jest przekazanie młodzieży wiedzy o ruchu oporu w Polsce w latach 1944-1953, przede wszystkim o Żołnierzach Wyklętych oraz polityce komunistycznego reżimu. Zajęcia…
Proponowane zajęcia warsztatowe skupiają się na historii i biografii Łukasza Cieplińskiego poprzez analizę treści grypsów pisanych do żony i syna. Celem zajęć jest…
Celem proponowanych zajęć jest przybliżenie sylwetki Mieczysława Chojnackiego „Młodzika” i próba odpowiedzi na pytanie: Czy można żyć odwróconym od historii? Chojnacki w momencie…
Rakowiecka 37 kryje jeszcze więcej. Odkryj fascynującą historię, unikalne zbiory i naukowe ciekawostki. Skorzystaj z inspirujących ofert edukacyjnych, odwiedź sklep online lub zaplanuj wizytę. Czekamy na Ciebie – tu zaczyna się Twoja przygoda z przeszłością!
Zainspiruj się bogatym programem edukacyjnym, warsztatami i wydarzeniami dla każdego.
Dowiedz się, jak powstało Muzeum, i odkryj jego niezwykłą drogę przez dekady.
Zobacz, co czyni Rakowiecką 37 wyjątkowym miejscem pełnym inspirujących historii.