Wystawa poświęcona jest ks. Arcybiskupowi Antoniemu Baraniakowi – heroicznemu kapłanowi, prawdziwemu męczennikowi Kościoła. Był katowany w mokotowskim więzieniu, trzymany w ciemnicy i karcerach, pozbawiany snu, głodzony. Powtarzał sobie, jak wspominał, po wielekroć: „Baraniak nie możesz się ześwinić!”. Jako biskup i sekretarz księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego doświadczał nieludzkich przesłuchań, których celem było wymuszenie zeznań przeciwko głowie polskiego kościoła o szpiegostwo na rzecz Watykanu. Gdyby ks. Biskup Baraniak nie wytrzymał ówczesnych tortur, prawdopodobnie nie mówilibyśmy dzisiaj ani o Prymasie Tysiąclecia, ani może nawet o Papieżu Polaku, czy żywym Kościele katolickim w Polsce.
O uwięzieniu swojego sekretarza, bpa Antoniego Baraniaka, Prymas Stefan Kardynał Wyszyński napisał 30 października 1955 r. w Komańczy w „Zapiskach więziennych”: „Wiedziano w Mokotowie, że biskup Baraniak trzyma się dzielnie i zajmuje godną postawę wobec swoich śledczych. Wiedziano, że biskup był „pod śledztwem”, że to śledztwo było długotrwałe i bardzo uciążliwe, że biskup nikogo nie obciążył. Mówiono, że wywiera on dobry wpływ na więźniów, którym dodaje otuchy, imponuje swoją kapłańską postawą i najlepszym usposobieniem. „Zwycięża siebie”, „zadziwia siłą duchową”, chociaż siły fizyczne są tak słabe, że budzą obawę wszystkich współwięźniów”.
Wystawa umieszczona jest w korytarzu Pawilonu XI, gdzie możemy zobaczyć rzeczy osobiste księdza Arcybiskupa, zdjęcia, które robił, szaty liturgiczne oraz przedmioty osobiste. Jednym z centralnych punktów wystawy jest niezwykle cenny eksponat – z pozoru duża dębowa szafa, kryjąca jednak w sobie ołtarz, przy którym ksiądz Arcybiskup odprawiał Msze święte po wypuszczeniu z więzienia. Był wówczas w areszcie domowym i władze zakazały mu uczestnictwa i nade wszystko odprawiania Mszy Świętej. Współbracia Salezjanie skonstruowali dla arcybiskupa tajny ołtarz ukryty w szafie ubraniowej. Kontrolujący UB-ecy niczego nie podejrzewali, ponieważ w środku na drążku wisiały ubrania i z pozoru nie było w niej niczego nadzwyczajnego. Znajdowało się jednak w niej wszystko, co było niezbędne do odprawienia Mszy świętej. Po kilku prostych „zabiegach” szafa stawała się prawdziwym ołtarzem.
1 stycznia 2024 roku obchodziliśmy 120. rocznicę urodzin wielkiego kapłana, dlatego rok 2024 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Arcybiskupa Antoniego Baraniaka. W Muzeum każdego miesiąca odbywają się prelekcje ks. dr. hab. Jarosława Wąsowicza poświęcone kolejnym etapom życia Antoniego Baraniaka. Każdy wykład wieńczy msza święta na pawilonie X w intencji beatyfikacji abp. Antoniego Baraniaka. Ostatni wykład oraz msza święta odbędą się 19 grudnia 2024 r.
Wystawa powstała dzięki współpracy z najbliższymi Arcybiskupa Antoniego Baraniaka.
tel.: 22 547 96 07,
poniedziałek – piątek 8:30-15.30
email: zwiedzanie@muzeumrakowiecka37.pl
Wstęp tylko dla osób powyżej 13 roku życia.
Zwiedzanie bezpłatne, tylko z przewodnikiem.
Zwiedzanie bezpłatne, tylko z przewodnikiem.
Wstęp tylko dla osób powyżej
13 roku
życia.
Osoby indywidualne bez zapisów.
Grupy powyżej 10 osób obowiązuje zapis.
WTOREK – PIĄTEK*
10:00 – 18:00 (ostatnie wejście o godz. 16:00)
* Obowiązują zapisy dla grup i osób indywidualnych
SOBOTA – NIEDZIELA**
Zwiedzanie o godz. 10:00; 12:00; 14:00; 16:00
** Osoby indywidualne – bez zapisów
** Grupy powyżej 10 osób – obowiązują zapisy
Odkryj inne wystawy dostępne w naszym muzeum.
Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przygotowali spektakl zatytułowany „Przez ścianę”. Jest to sztuka teatralna autorstwa Leszka Zdunia inspirowana […]
W cyklu niedużych wystaw skupionych wokół pojedynczych przedmiotów Muzeum odkrywa przed zwiedzającymi szereg epizodów historycznych, na które natrafiamy podczas prac badawczych, jak […]
chętnie odpowiemy na wszelkie wątpliwości i pomożemy znaleźć najlepsze rozwiązania.